Eveline Widmer-Schlumpf

Chronological résumé

Particulars

  • Born on March 16, 1956
  • Raised with her two sisters in Felsberg
  • Married; three children

Education

  • Grade school in Felsberg
  • Secondary education (Gymnasium Type B) at the Bündner Kantonsschule in Chur
  • 1976 School-leaving exam and university entrance qualification (Matura)
  • Law studies at the University of Zurich
  • 1981 law degree
  • 1983 Grisons law-practicing certificate
  • 1986 Grisons notary-practicing certificate
  • 1990 J.D. from the University of Zurich

Professional profile

  • 1981 - 1983 Law internship with a law office in Chur
  • 1981 - 1987 Registrar with the cantonal court
  • 1987 - 1998 Law and notary public office (self-employed)
  • 1985 Elected to the Trin District Court
  • 1991 - 1997 President of the Trin District Court

Professional and political career

  • 1989 - 1998 Vice president of the Grisons chapter of the Swiss People’s Party
  • 1994 - 1998 Member of the cantonal parliament and of numerous commission
  • 1998 Elected to the cantonal government
  • From January 1, 1999 Head of the Grisons Finance and Military Department
  • From 1999 Head of the Administrative Commission of the Cantonal Pension Fund
  • 1999 - 2006 Head of the Cantonal Administrative Commission Social Insurance Office
  • November 1999 - October 2001 Head of the Finance Directors’ Conference East Chapter
  • 2000 - 2007 Member of the Committee of the Conference of Cantonal Finance Directors
    (heading the Conference from 2001)
  • 2001 - 2007 Member of the Executive Committee of the Conference of the Cantonal Governments of Switzerland (CCG)
  • May 2004 - 2007 Member of the bank council of the Swiss National Bank,
    acting as vice president of the bank council from May 2007
  • 2001 and 2005 President of the cantonal council
  • December 12, 2007 Elected federal councilor
  • January 1, 2008 to October 31, 2010 Head of the Federal Department of Justice and Police
  • November 1, 2010 Head of the Federal Department of Finance
  • a member of the BDP Switzerland (Conservative Democratic Party of Switzerland) since 1.11.2008

Last modification 26.05.2020

Top of page

https://www.sem.admin.ch/content/ejpd/en/home/the-fdjp/fruehere_dv/brw/cv.html